تبلیغات
.:: باشگاه تـکواندو بـبر سفید شهرستان کاشمر ::. - حقوق ورزشی و ترویج فرهنگ پیشگیری از وقوع حوادث ورزشی

 

پیش از این گفته شد که حقوق ورزشی، بایدها و نبایدهای ورزش را با نگاه حقوقی بیان می‎کند.

از ضمانت اجراهای این بایدها و نبایدها نیز سخن به میان می‎آورد و مثلاً مطرح می‎کند محور اصلی در فعالیتهای ورزشی، حفظ سلامتی جسمی، روحی و روانی ورزشکاران است. 

پس مسئولین ورزشی تکلیف دارند همواره مراقب سلامتی ورزشکاران تحت تعلیم خود باشند و اگر به این تکلیف عمل نکنند می‎تواند مسئولیت حقوقی در پی داشته باشد. 

حقوق ورزشی، با طرح این مسائل، نخست درصدد است با یک فرهنگ نادرست مقابله ‎کند. فرهنگی که به پیشگیری از وقوع حوادث نظر ندارد بلکه بدنبال درمان، پس از وقوع حادثه است. در راستای ترویج فرهنگ پیشگیری، حقوق ورزشی، بایدها و نبایدهای دارای اثر حقوقی در ورزش را تبیین و تشریح و روشن می‎نماید تا چنین حوادثی اساساً رخ ندهند و اگر به طور اجتناب ناپذیر رخ دادند از توسعه ی دامنه و آثارشان به نحو صحیح جلوگیری شود.

یعنی حقوق ورزشی با تکیه بر نگاه و فرهنگ پیشگیری، به بیان احکام و موازین حقوقی می‎پردازد تا مانند نورافکن، مسیر کسانی که در راههای پرپیچ و خم فعالیتهای ورزشی در حال حرکت هستند را روشن نموده برای اینکه ایشان بتوانند آن مسیر را بسلامتی طی کنند و از خطرات این راه در امـان بمانند. بدیهی است اگر این نورافکن روشن نشود عابرینِ مسیر ورزش نمی‎توانند آنچه که در سر راهشان قرار دارد را بخوبی مشاهده نمایند. زیرا حرکت کردن در تاریکی و توصیه به چاره ‎اندیشی برای وقتی که با مانع برخورد نمودیم، در اصل، ترویج فرهنگ درمان و مغفول گذاردن فرهنگ نیکوی پیش گیری است که مسلماً کاری ناشایست به شمار می‎آید.

پس لازم است بایدها و نبایدهای حقوق ورزشی و ضوابط اجرایی آنها آنگونه که در بخشهای بعدی خواهد آمد بخوبی بیان شوند و از سوی همه فعالان عرصه ورزش نیز به نحو شایسته مورد توجه قرار گیرند. تاریخ : چهارشنبه 9 بهمن 1392 | 02:27 ب.ظ | نویسنده : E.N.E & A.H.SH | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.