تبلیغات
.:: باشگاه تـکواندو بـبر سفید شهرستان کاشمر ::. - معنا و تعریف حقوق
معنا و تعریف حقوق 

پیش از ورود به مباحث اصلی مسئولیتهای مطرح در حقوق ورزشی، نیاز است برای آشنایی خوانندگان با علم حقوق، کلیاتی را به اختصار بیان نماییم. در این راستا نخست به بیان معنا و تعریف حقوق می‎پردازیم.

واژه «حقوق» که جمع کلمه «حق» است در زبان فارسی کاربردها و معانی متعددی دارد. مثلاً به دستمزد ماهانه، حقوق می‎گویند یا به برخی از تكالیف و وظائف معنوی و اخلاقی هم حقوق گفته می‎شود. مانند حقوق پدر و مادر بر فرزند و حقوق معلم بر شاگرد و بر عکس. همچنین به نظام قضائی یك ملت یا یك كشور یا یك امت هم حقوق گفته می‎شود. مانند حقوق ایران، حقوق اسلام و یا حقوق رمی ژرمنی. اما یکی از معانی دیگر حقوق، عبارت است از مجموع مقرراتی كه بر اشخاص از این جهت که در اجتماع هستند حكومت می‎كند.

در حقوق ورزشی، همین معنا مورد نظر می‎باشد و بنابراین، حقوق ورزشی نیز آنگونه که در بخشهای پسین، خواهد آمد؛ مجموعه مقرراتی است که بر ورزشکاران و دیگر فعالان عرصه ورزش، از این جهت که در جامعه ورزشی هستند، حکومت می‎کند. 

امروزه حقوق به معنای اخیر، به تمام بخش‎های زندگی اجتماعی انسان گسترده شده و از هنگام انعقاد نطفه او تا پس از مرگش و تقریباً تمام امور اجتماعی وی را در قلمرو خود قرار داده است. به همین دلیل، برای واژه حقوق به صورتی که همه این قلمرو را پوشش دهد، تعاریف متفاوتی نیز ارایه شده که به چند مورد از آنها اشاره می‎شود. 

1- قواعد و مقرراتی که بر یک جامعه حکومت می‎کند.

2- امتیازاتی كه قانون برای حفظ نظم و برپایی دادگری برای مردم می‎شناسد. مانند حق زوجیت و حق حضانت از فرزند. 

3- دانش حقوق و پژوهشهای وابسته به آن ( به مفهوم دانش یا فن حقوق) 

4- تكالیف و وظائف معنوی و اخلاقی افراد جامعه در برابر یکدیگر مانند حقوق پدر و مادر بر فرزند و یا حقوق معلم بر شاگرد و یا حقوق همسایگان نسبت به هم.

5- حقوق به معنای قوانین یك رشته یا موضوع خاص، مانند حقوق جزا یا حقوق تجارت. 

نکته‎ای که باید یادآوری شود و مورد توجه قرار گیرد این است كه « حقوق » به هر روی، یك ابزار است و نه « هدف ». ابزار بودن حقوق در بحث کاربرد حقوق به روشنی قابل درک می‎باشد.

بر این پایه، حقوق ورزشی هم ابزاری است در خدمت ورزش، ورزشکاران، مدیران و مسئولان ورزشی.


تاریخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392 | 10:04 ب.ظ | نویسنده : E.N.E & A.H.SH | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.