تبلیغات
.:: باشگاه تـکواندو بـبر سفید شهرستان کاشمر ::. - اهمیت ترتیب انجام تمرین در ورزش
اهمیت ترتیب انجام تمرین در ورزش 

ترتیب انجام تمرین‌ها در جلسات ورزشی برای افزایش کارایی ورزشکاران بسیار مهم است. 

ورزشکاران باید گروه‌های مختلف ماهیچه‌ای را به طور جداگانه ورزش دهند تا قدرت و استقامت را افزایش دهند.

به گزارش سایت فدراسیون تکواندو؛

مطالعات مختلف نشان داده است که ترتیب انجام تمرین‌ها و ورزش‌ها می‌تواند بر کیفیت کل تمرین تاثیرگذار باشد. ترتیب انجام تمرین‌ها بر افزایش قدرت تاثیرگذار است.

در تمرینات قدرتی بهتر است ابتدا بر روی ماهیچه‌های بزرگتر و سپس ماهیچه‌های کوچکتر کار شود. دلیل این مسئله این است که اگر ماهیچه‌های کوچکتر خسته شوند، از فعالیت گروه ماهیچه‌های بزرگتر جلوگیری می‌کنند. برای مثال اگر عضلات سه سر خسته شوند و سپس بخواهید حرکت اسکات را انجام دهید نمی‌توانید. این حرکت بر روی شانه‌ها، عضلات سه سر و کمر کار می‌کند. 

در واقع به دلیل خسته بودن عضلات سه سر شما نمی‌توانید، عضلات شانه و کمر را ورزش دهید. می‌توانید در ورزش‌های استقامتی تمرین‌ها را با توجه به گروه ماهیچه‌ها جدا کنید. برای مثال اول بر روی ماهیچه‌ها بالاتنه و سپس ماهیچه‌های پایین تنه کار کنید.

جداسازی‌های مختلف بر حسب گروه ماهیچه‌ها وجود دارند که افراد مبتدی می‌توانند هر کدام از آن‌ها را انتخاب کنند و در طی تمرین‌ها از آن‌ها استفاده کنند.

میزان استراحت در بین دوره‌های تمرینی بر نتیجه تمرین تاثیرگذار است. اگر می‌خواهید قدرت را افزایش دهید بین دوره‌ها باید تا 3 دقیقه استراحت کنید. 

اگر اولویت شما، افزایش استقامت ماهیچه‌ها و حجم دادن به آن‌هاست باید یک یا دو دقیقه استراحت کنید. 3 دقیقه استراحت به عضلات این امکان را می‌دهد تا دوباره انرژی برای از سر گرفتن تمرین‌ها به دست آید.

تعداد روزهایی که بین جلسات تمرین استراحت می‌کنید نیز بسیار مهم است. معمولا باید بین جلسات تمرینی دو روز استراحت صورت گیرد. ماهیچه‌ها به 5 روز استراحت برای ریکاوری کامل بعد از تمرین سخت احتیاج دارند. البته این مسئله بیشتر برای ورزشکاران مبتدی صادق است. ورزشکاران حرفه‌ای برای مثال وزنه‌برداران هر روز بر روی یک گروه از عضلات کار می‌کنند.

اگر نشانه‌هایی از تمرین بیش از حد را مشاهده کردید، بهتر است بیشتر استراحت کنید. 


تاریخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392 | 10:04 ب.ظ | نویسنده : E.N.E & A.H.SH | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.