تبلیغات
.:: باشگاه تـکواندو بـبر سفید شهرستان کاشمر ::. - تفاوت هانمادانگ با کیوروگی


اگر چه تکواندو دارای سابقه بیش از سی سال در ایران است و بسیاری از اساتید هنرجویان دارای هنرهای ویژه می باشند، با این حال نباید هان مادانگ و ویژگی های آن را با کیوروگی یکی دانست. اگر چه نام و ظاهر تکنیک های مشترک در هان مادانگ و کیوروگی یکسان است با این وجود، دارا بودن مهارت در برخی تکنیک ها در کیوروگی هرگز به معنای مهارت در همان تکنیک ها در هان مادانگ نیست، زیرا:


1-  در هان مادانگ انواع و اقسام گوناگون تکنیک ها و مناطق هدف مورد توجه قرار دارند، در حالیکه در کیوروگی نه تنها تکنیکها بلکه مناطق هدف نیز محدود می باشند.


2- در هان مادانگ اجرای درست تکنیک های پایه و نیز رعایت دقیق اصول فنی مورد نظر است در حالیکه در کیوروگی تنها برخی از ویژگی های فنی تکنیکها مورد نیاز می باشد.


3- اجرای تکنیکهای هان مادانگ نیازمند توانایی فنی بیشتر است.


4- تاکتیک های اجرای بسشیاری از تکنیک ها در هان مادانگ متفاوت تر از کیوروگی است.


5- در تکنیکهای هان مادانگ نقاط ضربه زننده کوچکتر و دقت عمل بیشتر است.


6- در هان مادانگ منطقه هدف بسیار کوچکتر بوده و نیازمند دقت بسیار بالایی می باشد.


7- در برخی از تکنیکهای هان مادانگ، تکنیکها ار باید با قدرت بیشتری از کیوروگی اجرا نمود.


8- در برخی از رشته های هان مادانگ استقامت در سرعت، عامل تعیین کننده است(مانند شکستن با مومدولیو چاگی و یا هوشین سول)


9- در شکستن در چند جهت با توجه به حجم بالا، محدودیت زمان و تنوع اجباری تکنیکها،‌ تمرکز و دقت بیشتری مورد نیاز است.


10- در حالیکه شاهد آن بوده ایم که حتی قضاوت بازیهای المپیک را داورانی با دان دو و درجه مقدماتی بین المللی انجام داده اند، مشاهده می نماییم که در مسابقات جهانی هان مادانگ حداقل دان داوران هفت می باشد. ای تفاوت به دلیل آن است که در هان مادانگ تنوع و نـوآوری بسیار زیاد بوده و داوران برای ارزشگذاری بر تکنیکها و تاکتیکها نیاز به تجربه بسیار بالایی دارند.


11- مهمتر از موارد فوق اینکه با توجه به سیستم امتیاز گذاری در برخی از رشته های هان مادانگ، نوآوری امتیاز ویژه و گاها تعیین کننده ای دارد.  تاریخ : جمعه 22 فروردین 1393 | 01:01 ب.ظ | نویسنده : E.N.E & A.H.SH | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.