تبلیغات
.:: باشگاه تـکواندو بـبر سفید شهرستان کاشمر ::. - برای کمربند های سفید

تکواندوکاران در شروع فعالیت‌های رزمی خود کمربند سفید می بندند
لباس تکواندو توبوک (TOBOK) نام دارد و شامل پیراهن سانگی (Sangi)، شلوار (Hai) و کمربند (TTI) است 

رنگ لباس مخصوص تکواندو سفید و بیانگر صلح و دوستی است. سفید پک(Pack) نشانه پاکی و صداقت است. تکواندو اساساً جهت دفاع ابداع شده است نه تهاجم، اگر به محتوای تکنیکی فرم‌ها توجه کنید، درمی‌یابید که همگی با حرکات دفاعی شروع می‌شوند، آن هم از طرف چپ. قلب که زمانی مرکز احساسات شناخته می‌شد و اکنون ثابت شده است که هر احساسی بر آن اثر می‌گذارد، در سمت چپ قرار دارد.
با توجه به محتوای دفاعی تکواندو، لازم است شکل ظاهری هر تکواندوکاری به گونه‌ای باشد که احساسات پاک و صداقت وی را بیان کند در این میان رنگ سفید سمبل صلح و دوستی انتخاب شده است. فرم لباس‌های سنتی تکواندو با لباس کشاورزان مطابقت دارد و بیانگر این مطلب است که تکواندو توسط کشاورزان و جهت دفاع از خانواده، زمین و مرز و بوم تمرین می‌شده و بعدها توسط آنها تحول یافته است.
با تشکیل فدراسیون جهانی تکواندو (WTF) و با توجه به رشد چشمگیر آن در دهه 80 تصمیم بر آن شد تا جهت شناسایی و تفکیک تکواندو از سایر هنرهای رزمی که دارای لباس مشابه هستند، لباس جدید با فرم یقه (لی) طراحی می‌گردد یا اینکه فرم لباس تا حدی تغییر یافت و لیکن شکل کلی آن دست نخورده باقی ماند و مخصوصاً رنگ سفید لباس که سمبل صلح است.
کمربندهای رنگارنگ
در سال‌های نه چندان دور، در میهن خودمان چیزی به نام شال در پوشاک عمومی مردان وجود داشت که نمونه‌هایی از آن اکنون نیز در بین مردمان استان‌های کردستان، کرمانشاه، ایلام، گیلان و برخی عشایر وجود دارد.در سایر نقاط جهان نیز شال به انواع مختلف وجود داشته است و برخی دهقانان بی بضاعت به جهت صرفه جویی در هزینه پوشاک از شال‌های کوچک و گاه از شال‌های باریک با یک یا دو دور استفاده می‌کردند. این نوع شال هم در هنرهای رزمی ظاهر شد و به تدریج جهت تعیین میزان پیشرفت هنرجویان از رنگ‌های مختلف کمربندهای براساس طول موج آن‌ها تنظیم شوند، در آن صورت رنگ قرمز در ابتدا می‌آمد و رنگ سفید در وسط. این گونه ترتیب رنگ‌ها با فرهنگ زندگی انسان هماهنگی ندارد و نمی‌تواند راهنما و بیان‌گر مسیر حرکت وی باشد.
__________________

سفید، نشانه صداقت و صلح
سفید رنگ پاکی، صداقت، صلح و دوستی است. رنگ سفید درهمه ادیان مورد احترام است و برخی نیز آنرا مقدس می‌دانند. کمربند سفید به معنای پاکی هنرجو از ماهیت تکواندو است. اگر چه هنرجویان مبتدی اطلاعات مختصری از تکواندو دارند، ولی درک عمیقی از تکواندو ماهیت تکنیکها و اصول آن ندارد. ضمناً سفید بیانگر این است که هنرجو هیچ درجه یا رتبه‌ای در زمینه‌ی تکواندو ندارد.
زرد، بیانگر امید و کوشش
زرد رنگ آفتاب و نور است. رنگ امید و کوشش. رنگ محرک کمربند زرد بیانگر این است که هنرجو با اشعه تکواندو روبرو شده و می‌رود تا به عمق آن دست یابد. به معنای دیگر جوانه دانه‌ها در ابتدا زرد رنگ هستند و پس از رشد به رنگ سبز درمی‌آیند بنابراین می‌توان گفت: هنرجو مانند جوانه‌ای است که با تلاش پیگیر سعی در رشد و شکوفایی دارد.
سبز، نشانه‌ی دفاع
جوانه‌ای که سر از خاک بیرون می‌آورد به تدریج رنگ سبز به خود می‌گیرد. سبز رنگ دفاع است. دفاع از تکواندو دفاع از خود، دفاع از دیگران. همانگونه که گفته شد تکواندو هنر دفاعی است. کلیه تکنیکهای آن در جهت دفاع ابدا شده‌اند. هنرجو در این مرحله با تاکتیکهای اساسی آشنایی کامل یافته و می‌تواند به خوبی آن‌ها را اجرا کند. می‌تواند تکنیک‌ها را درک کند و کوتاه کلام از ماهیت تکواندو آگاه شده است.
آبی، تداعی آرامش
آبی رنگ آرامش است. رنگ آب دریاها و رنگ آسمان. نهال تکواندو اینک سر به آسمان کشیده و از گزند طوفانها در امان است. اینک آرامش یافته است. حالا تکواندوکار درختی شده که می‌تواند به راحتی چون چتری خود و دیگران را محافظت کند.
قرمز، رنگ تهاجم
قرمز دنگ حمله و هجوم است. رنگ جنگ و خون.رنگ شعله و آتش است سرخی افق بامدادان و غروب شامگاه. هنرجوی تکواندو از یک سو می‌تواند بر ظلم و ستم، نادانی جهل و بی عدالتی قیام کند و از طرفی رو به روشنایی روز می‌رود به سوی اوج تلاش و فعالیت و از جهتی به شب نزدیک می‌شود.
سیاه، دنیای ناشناخته‌ها
سیاه رنگ ناشناخته‌ها، رنگ بیم و هراس و رنگ یأس و ماتم است. هنرجوی تکواندو به ناشناخته‌ها رسیده است. از طرفی روحیه تهاجم که در کمربند قرمز یافته با هم درگیر می‌شوند.
آرامشی که در کمربند آبی یافته، او را صبور ساخته است. در مقابل ناشناخته‌ها با مهارتی که در خلال سال‌های تمرین یافته به پا می‌خیزد و به شناسایی درون خود می‌پردازد. اکثر دارندگان کمربند سیاه در ابتدا خود را علامه دهر میدانند، ولی چندی بعد درمی‌یابند که در میان ناشناخته‌ها محصورند. در این لحظات بحرانی تکواندو، چراغ تابناکی است که تکواندوکار را به سرنزل مقصود می‌رساند. روحیه‌ی سرسختی و تسلیم ناپذیری که در خلال تمرینات کسب کردهتکواندوکار را وامی‌دارد تا در میان ناشناخته گام بردارد و با تجربیات قبلی آنرا بسنجد. احترامی که مردم نسبت به رنگ سیاه دارند، هر تکواندوکار را به سوی کشف واقعیات زندگی سوق می‌دهد.تاریخ : جمعه 22 فروردین 1393 | 05:16 ب.ظ | نویسنده : E.N.E & A.H.SH | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.