تبلیغات
.:: باشگاه تـکواندو بـبر سفید شهرستان کاشمر ::. - نگاه جامع به تکواندو

تکواندو

 

مقدمه

شبه جزیره کره مهد پرورش تکواندو در جنوب شرق آسیا قرار دارد، کره جنوبی با 2213335کیلومتر مربع با تپه ها و کوه های زیبا و جلگه های سرسبز و رودخانه های پر آب مناظر بدیعی را بوجود آورده است . کره جنوبی با جمعیتی بیش از پنجاه میلیون نفر با مردمان آزادی خواه پیوسته به تمدن و میراث فرهنگی ملی خود ارزش فراوان قائل هستند . متاسفانه با اشغال این شبه جزیره زیبا در سال 1910 توسط امپراتوری ژاپن تا سال 1945 به سایر کشورها و ملت های جهان معرفی نشده بود و تا پایان جنگ جهانی دوم کشوری ناشناخته باقی ماند.

پس از جنگ و آزادی، شبه جزیره کره دچار جنگ خانگی و برادر کشی گردید. سر انجام در سال 1953 با تقسیم به کره جنوبی و شمالی جنگ فروکش نمود و ملت یکپارچه و متحد آن تحت دو نوع حکومت سیاسی قرار گرفت. کره جنوبی پس از آزادی و استقلال شروع به بازیافت شخصیت و فرهنگ گمشده خود نمود و با اعتماد به نفس به زندگی و حیات دوباره دست یافت و توانست با آغازی نو ورزشهای ملی و بازی های سنتی خود، وجه ملی اش را آشکار نماید و در مدت زمان کوتاه با تشکیل سازمان ها و تشکیلات مختلف ورزشی شخصیت ملی اش را بدست آورد.

هنرهای رزمی و تکواندو

آنچه مسلم است هنرهای رزمی با قدمت تاریخ و زندگی انسان همراه بوده و با اندیشه فلسفی و مذهبی او شکل گرفته است. قبل از آغاز تمدن، بشر حرکاتی مانند لگد زدن، ضربه زدن با دست، هل دادن و کشیدن جزء اعمال اصلی و ذاتی انسان محسوب می شده وامروز در هنرهای رزمی بصورت تکامل یافته همان حرکات اولیه کاربرد دارد. ورزش در آن دوران با مراسم مذهبی بین اقوام مختلف مرسوم بوده و از آثار بجا مانده پیداست که منشاء هنرهای رزمی از آسیا سرچشمه گرفته است. استادان هنرهای رزمی اندوخته ها و یافته های خود را به آسانی آشکار نمی کردند مگر به افراد منتخب که با حفظ رازداری سوگند یاد می کردند. با توجه به تحقیق های زیادی که راجع به ریشه هنرهای رزمی شده هنرهای رزمی کره با نام کوان بوپ(kwon bup) 120 سال قبل از کاراته ژاپنی به وجود آمده است این هنر رزمی کره ای مشخصات هنر رزمی ژاپنی کمپو (KEMPO) را دارد. این تئوری در کتابی که در سال 1790 چاپ شده، تکنیک های مقدماتی کوان بوپ را نشان می دهند.تکواندو در عهد باستان

زمینه تاریخی تکواندو را می توان در مقاطع مختلف تاریخ مورد مطالعه قرار داد تکواندو در دوران باستان با سه پادشاهی پا به عرصه وجود گذاشت که در بین آن ها رقابت و جنگ وجود داشت. پادشاهی سیلا(silla) در قسمت جنوب شرقی شبه جزیره کره در شرایطی بسر می برد که تهدیدی جدی خارج از مرزهایش وجود نداشت.

اما با تولد پادشاهی بائک جه(Baekje) از سمت چپ و کوگوریو (Kogooryo) در شمال این امپراطوری مورد تاخت و تاز قرار گرفت و این وضعیت امپراطوری سیلا را بر آن داشت که خود را به هنرهای رزمی و تجهیزات جنگی مسلح نماید.

در واقع هوارانگ دو(Hoarangdo) نمونه ای بوده از هنرهای رزمی در حکومت سیلا هوارانگ ها جوانان سلحشور و رزمنده ای بودند که خوب تربیت شده و با ایمان، وظیفه شناسی، وفاداری به پادشاه، فداکاری و صمیمیت آنان به اندازه ای بود که سرمایه ای مهم برای پادشاه به شمار می آمدند. هوارانگ ها از سوی پادشاه به مسابقات دعوت می شدند و آنها گروهی با هم زندگی می کردند و همچنین به رقابت بر می خواستند. در این رقابت ها با فراگیری هنر رزمی سوباک(sobak) که شبیه هنر رزمی تکواندو بود شرکت می کردند . شمشیر بازی، سوارکاری و کشتی از جمله تمرینات آنان بود.هوارانگ ها در زمان صلح به نفع مردم خدمت می کردند و با کارهایی نظیر امداد در مواقع اضطراری و ساختن استحکامات نظامی و جاده سازی شرکت می کردند و در زمان جنگ جان خود را فدا می نمودند.

یقیناً تکواندو با شکل باستانی اش به عنوان یک هنر رزمی و آمادگی جسمانی توسط هوارانگ ها مورد استفاده قرار می گرفت. هوارانگ ها مردانی بودند با فضیلت و با تقوا که هرگز در جنگ عقب نشینی نمی کردند. آنها با تمرینات نمایشی سوباک دو(sobakdo) که یکی از مردمی ترین رسوم مذهبی و تشریفاتی در دوران پادشاهی کوگوریو بود خود را مشغول می داشتند.

از نقاشی هایی که در آرامگاه سلسله کوگوریو پیداست نوعی ورزش رزمی در آن زمان وجود داشته است. در سلسله سیلا که هم زمان با کوگوریو به قسمتی از کره حکومت می کرد هنر رزمی سوباک (sobak) تمرین می شده و گروهی از جوانان سازمانی به نام هوارانگ تشکیل داده و وظیفه نگهداری از مرزهای کشور را بر عهده داشتند. در معبد سوکورام در شهر کیونگ جو تندیس دو راهب بودایی در حال اجرای تکنیک کوم گانگ ماکی(keumgang makki) دیده می شود که سند محکمی بر وجود هنرهای رزمی در آن زمان است.

تکواندو در قرون وسطی

سلسله کوریو از سال 918 بعد از میلاد تا سال 1392 تکیون(taekion) را توسعه داد تا آنجا که این ورزش از موارد امتحانی ورود دانشجویان به دانشکده افسری شد و در ارتش یکسری تکنیک هایی گردآوری شده بود به نام سوباک هیو(Sobak Hio) که می توانست مورد استفاده و کاربرد جنگی برای سربازان داشته باشد.

در زمان پادشاهی کوریو نیاز ملی و توانایی های رزمی یک شرط برای نظامی شدن بود و اکثر نظامیان با دانستن فنون سوباک هیو امکان ارتقاء درجه داشتند. در این زمان بود که قوانین داوری با شکل قدیمی سوباک وضع گردید.

تکیون(Taekion)آخرین ورزش باستانی کره

استادان بزرگ تکیون آقایان سونگ توک کی(sung tok ki) و سین هان سونگ(sin Han sung) چنین عقیده دارند که تفاوت بین تکیون و مبارزه مسابقاتی تکواندو بسیار است. استفاده از دستها و پاهای برهنه با پشت پا زدن و سرنگون کردن حریف را از خصوصیات ویژه تکیون می دانند. مسابقه در زمینی به مساحت 40 متر انجام می گرفت زمانی گروهی با تیمی برنده می شد که یکی از گروه ها دوازده حریف را پشت سر هم بر زمین می انداخت. مبارزان جوانمردانه مبارزه می کردند و از تکنیک های خطرناک استفاده نمی کردند. پرتاب حریف بر زمین با پا قفل کردن و سد کردن ضربات پای حریف تکنیک های مبارزه ای تکیون بود. هل دادن و ضربه زدن با دست و کشیدن حریف به منظور به هم زدن تعادل او از دیگر تکنیک های رایج در مسابقات تکیون به حساب می آمد.

درباره این ورزش باستانی می گویند یک مبارز مبتدی ساق های حریفش را لگد می زند و یک هنرآموز ماهر شانه های حریف را نشانه می گیرد. اما استاد واقعی تکیون بالا می پرد و کاکل حریف را می زند. تکیون چیزی بالاتر از روش های مهارتی پیروز شدن بر حریف است. انضباط فردی، ایثار و جوانمردی از خصوصیات هنرآموزان تکیون بوده، در تاریخ کوربو آمده که در مسابقات تکیون، قهرمانی به نام لی یی مین (Lee Ye Min) مشتی به ستون خانه ای زد که تعداد از تیرهای سقف تکان خورد و مبارز تکیون قادر بود مشتش را داخل دیوار گلی فرو برد. پادشاه علاقه ویژه ای به هنرهای رزمی داشته، این ورزش را برای نظامیان اجباری نمودند. تکیون در میان مردم از اعتبار خاصی برخوردار بود. مسابقاتش که در مراسمی که پادشاه برای بازدید از شهرها حضور داشت برگزار می شد.

تکواندو در عصر جدید

سرزمین کره تحت فروانروایی چوسان از سال 1910-1392همزمان با سلطه امپراطوری ژاپن و قوانین استعماری آن دچار چالش های فراوان بوده یا وجود حاکمیت ژاپن بعضی از نویسندگان کره ای مانند شین چه هو(Shin Cha Ho) و چون نام سان (Chon Nam San) پیرامون تکواندو تحقیقات وسیعی داشتند. دولت ژاپن با توجه به جلوگیری از تمام بازیهای سنتی کره و عقیم کردن مردم از فرهنگ اصیل خود، فنون تکیون توسط استادان کره ای به صورت مخفیانه تعلیم داده می شد.

تکواندو مدرن

با آزادی کره بعد از جنگ جهانی دوم(1945)مردم کره شروع به بازیافت فرهنگ گمشده خود کرد و با اعتماد به نفس و برگزاری بازیهای سنتی وباستانی چهره ملی اش را بروز داد.
سنوگ توک کی (
sung.Tok. ki) برای اولین بار در زمان ریاست جمهوری کره آقای سینگ، من، ری(sing. Man. Ry) در مراسمی که به مناسبت جشن سالروز تولدش برگزار گردید به وضوح فرق تکواندو و کاراته ژاپنی را که حکمرانان ژاپنی در کره معرفی کرده بودند ارائه داد در این زمان بود که

تکواندو دارای وجه ملی شد و دارای مراکز آموزشی متعددی در سراسر کشور گردید در سال 1971 بیش از 200 استاد به کشورهای مختلف جهان اعزام شدند و روی هم رفته معرفی تکواندو به عنوان یک هنر رزمی موفقیتی بزرگ برای این ورزش محسوب گردید.

سازمان و تشکیلات جهانی تکواندو

بعد از جنگ انجمن تکواندو نیروهای مسلح کره جنوبی با برگزاری سمینارهای مختلف و دوره های مربیگری و داوری در داخل کشور و خارج به ویژه اعزام استادان این ورزش رزمی به ارتش های مختلف جهان گامی مهم در شناساندن تکواندو برداشت. فعالیت های این انجمن ضمن آموزش به واحد های نظامی از جمله نیروهای مخصوص(چتربازان) کم کم به باشگاههای آزاد راه یافت و یکی از عوامل مهم در توسعه و شناساندن تکواندو و تشکیل سازمانها و انجمن های مختلف در بیشتر کشورهای جهان شد. با استقبال زیادی که از این هنر رزمی شد انجمن تکواندوی نیروهای مسلح جوابگوی نیاز تشکیلاتی کشورهای زیادی را نداشت به همین منظور در سال 1973 اقدام به تاسیس فدراسیون جهانی نمودند. ریاست این فدراسیون را مردی نیرومند به نام دکتر اون، پونگ، کیم (Un. Yong. Kim) به عهده گرفت.امروز فدراسیون جهانی با تشکیلاتی عظیم اکثر کشورهای جهان را به عضویت خود درآورده. فدراسیون جهانی تکواندو(WTF) از همان آغاز مسابقات مختلفی از جمله مسابقات جهانی و آسیایی هر دو سال یکبار برگزار نمود مسابقات سیزم(ارتش های جهان) و سپس مسابقات جام.

مختصری از تاریخچه تکواندو در ایران

با توجه به روابط دیپلماتیک کشور جمهوری کره جنوبی با ایران در سال 1967 و مراوده نظامی بین دو کشور.یکی از واحدهای نظامی ارتش به نام نیروی مخصوص(کلاه سبزها) برای اولین بار با ورزش تکواندو آشنا شد. اولین کلاس تکواندو با آمدن هیئت نظامی ارتش کره جنوبی به سرپرستی سرگرد کیم سورین (Kim. Soo. Ran) و دو نفر از همراهانش در سال 1971 میلادی در باشگاه پهلوی سابق زیر نظر تربیت بدنی نیروی زمینی با شرکت 75 نفر از ورزیده ترین افسران و درجه داران به مدت یک سال تشکیل گردید و در پایان این دوره 61 نفر موفق به دریافت گواهی نامه دان یک مشکی شدند.فارغ التحصیلان این کلاس با تشکیل کلاسهای آموزشی و اجرای نمایشات مختلف در واحدهای نظامی حرکتی موثر و سهمی بزرگ در شناساندن این هنر رزمی به سایر نظامیان شدند. اکثر مربیانی که در تهران زندگی می کردندو از امکانات بیشتری برخوردار بودند موفق شدند در باشگاههای آزاد(بخش خصوصی)فعالیت خود را آغاز نمایند. این فعالیت ها خالی از مشکلات جانبی نبود، زیرا ورزش کاراته که در ایران از سابقه بیشتری برخوردار بود با توسعه ورزش تکواندو مخالفت داشت و آنرا به عنوان کاراته کره ای می دانست.اما علی رغم این مخالفت ها تکواندو راه ترقی و پیشرفت خود را آغاز کرد و توانست در سراسر ایران فعال گردد.

سپس دیگر نیروهای نظامی از جمله نیروی دریایی، هوایی و انتظامی با در اختیار گرفتن استادان کره ای مربیان و قهرمانان شایسته ای تربیت نمودند.

تحولی بزرگ در تکواندوی ایران

با آمدن آقای لی وون سه (Lee. Woon. Se) اولین نماینده فدراسیون جهانی (WTF) به ایران در سال 1974 و آشنایی پیشگامان ورزش تکواندو با سبک آموزش پومسه (Poomse) و عضویت انجمن تکواندوی نیروهای مسلح در فدراسیون جهانی و همچنین وفاق و دوستی پیشگامان تکواندو جایگزین نمودن سبک پومسه به جای هیانگ(hiang) را به همراه داشت. این تحولی بزرگ در ساختار فنی و آغازی نوین برای شرکت تیم های ملی در مسابقات جهانی و آسیایی بود.

اولین نمایش بزرگ تکواندو در ایران، پانزدهم آذر ماه 1351

تاریخ ورزش تکواندو هرگز این رویداد بزرگ را فراموش نخواهد کرد که با ورود ژنرال چوی، هونگ هی (Choi. Hong. He) یکی از بنیانگذاران تکواندو در جهان و تیم همراهش به ایران در پائیز سال 1974 و با به نمایش گذاردن تکنیک های پیشرفته تکواندو و شکستن اجسام سخت(کیوکپا)در سالن ورزشی حیدرنیا ودانشکده افسری ارتش در حضور پادشاه و فرماندهان ارتش برای اولین بار بی اندازه در شناساندن ورزش تکواندو موثر واقع شد.

در این نمایش بزرگ، ورزش دوستان، شاهد همکاری تکواندوکاران ایران با تیم مهمان بودند. تلاش پیگیر مربیان و پیشگامان این ورزش در سال 1974 به نتیجه رسید و انجمن تکواندو نیروهای مسلح ایران رسماً فعالیت خود را آغاز نمود.

انجمن نیروهای مسلح تکواندو ایران

انجمن نیروهای مسلح تکواندو به ریاست آقای سرهنگ بهروز سرشار در طول هفت سال فعالیت خود خدمات ارزنده ای ارائه داد و توانست با مدیریتی انسجام یافته ورزش تکواندو را از هر گونه گزند محفوظ بدارد.

این انجمن در طول موجودیت خود شاهد تحولات بزرگی بوده . افتتاح مرکز اداری و آموزشی کوکی وون در سال 1972 و تاسیس و راه اندازی فدراسیون جهانی(WTF) در اکتبر 1973 و برگزاری مسابقات جهانی و آسیایی ثبات شخصیتی بود برای تکواندو سراسر جهان.

فعالیت های مختلف انجمن تکواندو نیروهای مسلح ایران

1-عضویت انجمن تکواندو در فدراسیون جهانی در سال 1974.

2-انتخاب سرهنگ بهروز سرشار به عنوان یکی از اعضای هیئت رئیسه فدراسیون جهانی در سال 1974.

3-اعزام تیم منتخب تکواندو نیروی مخصوص(چتربازان)به دومین دور مسابقات جهانی تکواندو(1974) با سرپرستی سرهنگ بهروز سرشار و مربیگری آقای کیم، کوانگ، کونگ (Kim. Koang. Kong) مربی کره ای که در استخدام نیروی مخصوص بود و کسب اولین مدال برنز توسط آقای حسین ربیع زاده در وزن چهارم.

4- اعزام تیم منتخب تکواندو نیروی مخصوص به مسابقات آسیایی که در ملبورن استرالیا برگزار شد.

5- اعزام اولین تیم ملی ایران در مسابقات آسیایی تکواندو که در سال 1978 که در هنگ کنگ برگزار شد. این تیم به مربیگری آقای چانگ، مون، گیل (Chang. Mon. gile) مربی کره ای که در استخدام نیروی دریایی مستقر در بندر عباس بود با کسب نایب قهرمانی آسیا و مقام سومی با دو مدال نقره و سه برنز ره آورد این سفر بود.

6- اعزام دومین تیم ملی ایران در دور چهارمین مسابقات جهانی تکواندو در سال 1979 به مربیگری آقای محمد اسماعیل آذرپاد که در آلمان برگزار شد.

7- اعزام دو نفر داوران ممتاز برای اولین بار به هشتمین دوره داوری بین المللی تکواندو در اشتوت گارد آلمان آقایان محمد اسماعیل آذرپاد و علی مدیری.

8-تاسیس انجمن مستقل تکواندو همزمان با افتتاح سالن بادی در سال 1356 زیر پوشش فدراسیون ورزشهای رزمی با ریاست سرهنگ بهروز سرشار .

فدراسیون آقای محمد مهر آئین(1363-1357)

این فدراسیون با عنوان فدراسیون ورزشهای رزمی در روزهای اوایل انقلاب عهده دار مسئولیت سه انجمن ورزش رزمی جودو، کاراته و تکواندو شد. جناب آقای محمد مهرآئین در بحرانی ترین روزهای انقلاب تصدی این فدراسیون را به عهده گرفت که در شرایط و موقعیت خود مسئولانه عمل نمود.تاریخ : دوشنبه 12 خرداد 1393 | 12:44 ب.ظ | نویسنده : E.N.E & A.H.SH | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.