تبلیغات
.:: باشگاه تـکواندو بـبر سفید شهرستان کاشمر ::. - تغذیه سه روز قبل از مسابقه

هیچ ماده غذایی وجود ندارد که بتوان در روز یا ساعات قبل از مسابقه مصرف نمود، تا بتواند عادات غذایی غلط را جبران کند. همان‌گونه که رسیدن به بالاترین میزان آمادگی جسمانی، ماه‌ها زمان می‌برد، رسیدن بدن به وضعیت مطلوب تغذیه‌ای نیز ماه‌ها طول می‌کشد. تغذیه مناسب در طول زمان تمرین به شما کمک خواهد کرد که سخت‌تر تمرین کنید، حجم عضلات را افزایش دهید و ذخایر انرژی مورد نیاز برای بهترین کارآیی در رقابت را اندوخته نمایید. رعایت اصول صحیح تغذیه منحصر به شب مسابقه نیست. شما باید مدت‌ها قبل از مسابقه، یك برنامه‌ریزی درست برای این امر داشته و به غذای قبل از مسابقه، به عنوان آخرین مرحله از آن برنامه نگاه کنید.

اغلب افراد در صورتی‌که نزدیک به فعالیت شدید غذا بخورند، مبتلا به گرفتگی و کرامپ‌های معده می‌شوند. نوع و حجم غذای مصرفی پیش از مسابقه، به عادات غذایی ورزشكار و زمان برگزاری مسابقه، بستگی دارد. برخی از ورزشکاران دوست دارند غذای کم‌حجمی بخورند تا معده و اعصاب خود را آرام کنند. در حالی كه تعدادی دیگر، احساس ضعف و بدحالی پیدا می‌كنند. تجربیاتی كه طی ماه‌ها تمرین به‌دست آورده‌اید، كمك می‌كند تا بهترین برنامه و نوع غذا برای خود بیابید. البته این امر نیاز به آزمون و خطا دارد. بنابراین اجازه ندهید تا آخرین روزهای قبل از یک مسابقه بزرگ، این تجربه‌كردن‌ها وقت شما را بگیرند.

به طور كلّی، پروتئین و چربی کندتر از كربوهیدرات جذب می‌شوند. بنابراین غذاهای محتوی پروتئین و چربی باید با فاصله بیشتری از مسابقه مصرف گردند. هضم غذاهای پرحجم نیز زمان زیادی طول می‌کشد، حال آن‌که غذاهای کم‌حجم و مایع، سریع‌تر هضم می‌شوند. برای آن‌که بهترین کارآیی را داشته باشید، لازم است که به‌خوبی مایعات دریافت کنید. تمام وعده‌های غذایی قبل از مسابقه، باید محتوی میزان زیادی نوشیدنی به خصوص آب یا شربت میوه، برای بارگیری قند طبیعی میوه (فروكتوز) باشند.تاریخ : چهارشنبه 24 دی 1393 | 10:08 ب.ظ | نویسنده : E.N.E & A.H.SH | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.